(deli64 )
 • من حاضرم !
  هرچه میخواهی از ازل تا ابد ....
  از فیزیک نوین تا فرضیه سقوط مریخی ها ...
  به زمین .
  از اینکه اول مرغ بود یا تخم مرغ تا
  اول شاعر بود یا ذوق‌؟
  از فلسفه بافی های فلاسفه یونان ...
  تا علت مرگ همسایه تان !
  از دغدغه نان ...
  از فوتبال از سیروس قایقران!
  هرچه میخواهی بپرس!
  من گوش میدهم ...
  حتی از خستگی سر نمیخارانم.
  ولی فقط جوابم به اینها یک چیز است ...
  نمی دانم!
  نمیدانم بهترین جواب دنیاست...
  و راحت ترین ..
  به اندازه همان روز که به بهترین شکل ...
   و چه راحت گفتی
  نمی مانم...‌.
  و همیشه جوابم به خودم برای حل سخت ترین مساله عمرم این بود
  نمیدانم....

  • ava3

  هرگز نگو خداحافظ

  خداحافظی با تو

  سلام گفتن به در به دری هاست

  و در آغوش کشیدن

  تمام تنهایی‌ها،

  ترس‌ها،

  سرگشتگی‌ها...

  هرگز نگو خداحافظ

  خداحافظی با تو،

  منجمد شدن قلب هجده ساله‌ای ست

  که نام تو را آواز می‌داد

  به تپیدن‌های خود...

  در الوداع هر دیدار

  پی واژه‌ای می‌گردم

  به جای خداحافظ،

  تا با آن بباورانم به خود

  که دوباره دیدنت محال نیست!

  حرفی شبیه می‌بینمت،

  تا بعد،

  به امید دیدار...

  حرفی که نجاتم دهد

  از هراس دوباره ندیدن تو!

  به من که عمری

  لبریز بوده‌ام از سلام‌های بی جواب

  هرگز نگو خداحافظ...

  یغما گلرویی

  • eraj ..... : سلام دلارام ..درسات سنگینه قبول .یادت باشه با بی مهری با دوستان ک درسات سبک نمیشه ..تو اادهشو داری و میتونی درساتو بخونی و گاهیم یاد یاران کنی ...خوش حال شدم پست جدیدتو دیدم (gol) (gol) (gol) (gol) (gol) (gol) (gha

   3 روز پیش و 13 ساعت قبل

  • : عزیزمی چشم سعی میکنم

   2 هفته پیش, 1 روز

  • S Azadmanesh : باش دلارام جان ،کم باش ولی همیشه باش

   2 هفته پیش, 1 روز

 • قدری تامل.....من کاپیتالیزم هستم و دختران‌تان را با «باربی» بزرگ کردم، اگر از شما پول برای ج
 • قدری تامل.....  من کاپیتالیزم هستم و دختران‌تان را با «باربی» بزرگ کردم، اگر از شما پول برای جراحّی زیبایی طلب می‌کنند جای تعجّب ندارد.
  من کاپیتالیزم هستم و به جهت منافع‌ام صنعت مُد را برای شما ایجاد کردم! نتیجه؟هفتاد و هشت درصد از دختران هفده ساله از ظاهر خود خوشنود نیستند.
  من کاپیتالیزم هستم و کافی است زنی با پانزده دقیقه ورق زدنِ یک ژورنال پنجاه درصد به ناخشنودی‌اش نسبت به بدنش افزوده شود.
  من کاپیتالیزم هستم و انسان‌ها به جای این که در محل کار خود مشغول باشند، وقتی به جمع تظاهراتِ اعتراض‌آمیز می‌پیوندند من را به جنون می‌کشانند.
  در دنیایی که هر لحظه به هرج و مرج ِ آن افزوده می‌شود این معترضینِ سرسخت دیگر چه می‌گویند؟ آیا محصولاتِ جدیدِ شرکت "اَپل" را نپسندیدید؟
  من کاپیتالیزم هستم و این که انسان‌های یک جامعه روزانه با پنج و نیم ساعت تماشای تلویزیون اصالتِ خود را از دست می‌دهند من را به هیچ عنوان نگران نمی‌کند.
  من کاپیتالیزم هستم و به دلیلِ وجودِ من درگیری‌ها و جنگ و جدل‌های ناشی از ارث و میراث درمیانِ افرادِ فامیل به وجود می‌آید.
  رفتار و منش‌تان را آن‌گونه به لجن کشیده‌ام که به هنگامِ احتضارِ پدرتان تنها چیزی که در فکرتان جولان می‌دهد این است که میراث به چه نسبتی بین برادران و خواهران‌تان تقسیم خواهد شد.
  همه‌تان یک مشت دروغ‌گو هستید زیرا مرتّباً به خودتان می‌گویید اگر آن چه را که می‌خواهید به‌دست آورید خوشحال خواهید شد.
  در حالی که هر ساله بیست میلیون کودک در جهان از گرسنگی جانِ خود را از دست می‌دهند شما برای آب کردن چربی‌های ناشی از پرخوری‌تان بر روی دستگاه‌‌های "ترِدمیل" عرق می‌ریزید.

  من کاپیتالیزم هستم و به سببِ
  [ادامه...]

  • : چه اشاره به جایی....ولی متن مال من نبود.....حتمن نویسنده خوشحال میشه از پیشنهادت....

   2 ماه پیش و 2 هفته قبل

  • : متاسفانه همیشه مقصر دیگرانند ....چشم آبی ها عامل جنگ و فتنه و آشوبند....چشم سیاهها در حال تولید علم و فخر و ادب....

   2 ماه پیش و 2 هفته قبل

  • سپیده دم _ : راستی کاپیتالیزم مذهبی هم جایش در متن ات خالی بود اراستن حرم ائمه با طلا با پول اقشار ضعیف وووو نمونه بسیاراست ولی گفتنش سودی ندارد .

   2 ماه پیش و 2 هفته قبل

 • انبساط جهان

 جهان با سرعت بسیار زیادی در حال انبساطه. این چیزیه که اکثریت قریب به اتفاق دانشمندان
 • انبساط جهان

   جهان با سرعت بسیار زیادی در حال انبساطه. این چیزیه که اکثریت قریب به اتفاق دانشمندان بهش اعتقاد دارن. ولی نتیجه پژوهش یک تیم اسپانیایی میگه این زمانه که در حال کند شدنه و اثرات این دو حدس در بررسی ها یکسانه..‌
  به این توجه کنین؛ وقتی یه آمبولانس در حالی که آژیرش روشنه و از کنار شما در خیابون رد میشه ، همینطور که از شما دور می‌شه، صداش هم کمتر می‌شه که در فیزیک به اون اثر دوپلر می‌گن. دلیل این اتفاق اینه، همونطور که آمبولانس از شما دورتر می‌شه امواج صوتی هم امتداد پیدا می‌کنن، به این معنی که اونها با سرعت کمتری به شما می‌رسند (با یک فرکانس پایین تر).

  اما اگر زمانی که آمبولانس عبور می‌کنه، قوانین فیزیک تغییر کنن، و به جای سرعت عبور که باعث کاهش شدت فرکانس می‌شود، گذشت زمان عامل اون باشه چی؟ اگر زمان کند بشه، امواج صوتی هم در فرکانس‌های پایین تری به شما می‌رسن. ما می‌دونیم که جهان با شتاب فراوان در حال انبساطه، چون نورکهکشان‌هایی که خیلی دورتر از ما هستن بیشتر متمایل به قرمز می‌شن (همون اثر دوپلر)، به این معنی که هرچه کهکشان‌ها به ما نزدیکتر باشن ینی دارن سریع‌تر حرکت می‌کنن. اما اگه زمان کند حرکت کنه نور با فرکانس پایین به ما می‌رسه. ما تغییر رنگ قرمز رو می‌بینیم.

  این نظریه تا حدودی عجیبه، اما بعضی از ابهامات رو رفع می‌کنه. برای انبساط سریع جهان باید دلیلی وجود داشته باشه، این جاییه که به اصطلاح “انرژی تاریک” وارد عمل می‌شه.... این نیروی اسرار آمیز ۶۸ درصد جهان رو تشکیل می‌ده، اما ما هرگز مشاهده اش نکردیم. در صورتی که اگه سرعت زمان کم بشه، به چیزی با عنوان انرژی تاریک نیازی نیست.

  اما این نظریه می‌تونه عجیب‌تر هم بشه. به این دلیل که؛ بر مبنای ا
  [ادامه...]

  • بانو ... : سلام .محبوبی...میشه عضو بشیدhttps://hammihan.com/group/Eshghvakhoda

   2 هفته پیش

  • حمید دیره : سلام ودرود بانو فخرالدین ...مطلبی که عنوان کردید بسیار برایم جالب توجه بود وازشما بابت این مطالب مهم ازشما ممنون وسپاس گذارم که بزبان راحت وقابل درک انرا به پست گذاشتیید

   3 ماه پیش و 2 هفته قبل

  • eraj ..... : دلارام حرکت در بعد زمان اگه امکان پذیر باشه ایا در سطح ذرات ساب اتمیک و چیزی در مایه های عالم نانو هس یا میشه یک انسان یا ماشینو در بعد زمان منتقلش کرد ..تو فیلمهای تخیلی ک همش تعدادی لامپه ماشین زمانشون حتی در حد ژول

   3 ماه پیش و 2 هفته قبل

 • «نقش مهم فلسفه در فیزیک» 
در زمان گذشته فلسفه خود شامل همه علوم می‌شد اما در زمان ما دیگر چنین نیست
 • «نقش مهم فلسفه در فیزیک»
  در زمان گذشته فلسفه خود شامل همه علوم می‌شد اما در زمان ما دیگر چنین نیست. علوم ریاضی و فیزیک و زیست شناسی و… دیگر در ذیل فلسفه نیستند.

  در فلسفه یونان همه علوم با هم هستند. در فلسفه اسلام هم همینگونه است و برای مثال شما خواجه نصیرالدین طوسی را دارید که هم ریاضی‌دان است و هم فیلسوف است. در عصر ما اما دانشکده‌های علوم خصمانه با فلسفه برخورد می‌کنند و دانشکده‌های فلسفه هم توجهی به علوم ندارند و به هشدار برتراند راسل هم توجه ندارند که می‌گفت که هر فلسفه‌ای که با علوم سروکار نداشته باشد عقیم است. به عصر نیوتون که می‌رسیم باز همان فلسفه طبیعی حاکم است ولی نیوتون یک ادعا کرد و ادعایش این بود که من فرضیه نمی‌سازم؛ یعنی هر چه می‌گویم ریشه در تجربه دارد و هر چه که ریشه در غیر از تجربه داشته باشد نمی‌پذیرم. و این داستان البته خلاف کار نیوتون است و او فرضیات بسیاری کرد. مثلا فرض کرد عالم مکان و زمان است و ماده در آن ریخته شده است در حالی‌که انیشتین اصلا چنین چیزی را قبول ندارد و می‌گوید این‌ها با هم به وجود آمده‌اند…. و اخیرا یکی از فیلسوفان نشان داده است که تا چه میزان زیادی کارهای نیوتون مبتنی بر فرضیات متافیزیکی بوده است. فرضیات عامی نظیر هیچ معلولی بدون علت وجود ندارد، عالم هدف‌دار است و…  نیوتون نمی‌توانست علوم خود را بدون فرضیات متافیزیکی ارائه دهد….

  اما چرا فلسفه از فیزیک جدا شد؟

  ۱) یکی از دلایل آن ارتباط فلسفه با دین است و به سبب تضعیف دین در اروپا به تبع آن متافیزیک هم ضعیف شد.

  ۲) دلیل دیگر تخصص‌گرایی است.

  ۳) عدم تبحر فلاسفه متاخر در  زیست‌شناسی و ریاضیات و فیزیک.

  ۴) توفیق چشمگیر فیزیک در توصیف پدیده‌ها. [ادامه...]

  • : سرت سلامت داداش مهربان.....برقرار باشی همیشه....اگر فرصتی نبود دوباره ببینمت خدانگهدار

   3 هفته پیش

  • * sonat * : خدا را شکر که خوبی ... سبز باشی دوس جان ... (gol)

   3 هفته پیش

  • : گرچه برای جواب سلام خیلی دیره ولی سلام دوس جان خوبم

   3 هفته پیش, 1 روز

 • نظریه ریسمان و یونیفیکیشن 

من زیر لب نجوا می‌کنم: «قرارمون تقاطع خیابان ۵۸ام و بزرگراه ۱۲ام تو آس
 • نظریه ریسمان و یونیفیکیشن

  من زیر لب نجوا می‌کنم: «قرارمون تقاطع خیابان ۵۸ام و بزرگراه ۱۲ام تو آسانسور هتل طبقه‌ی ۸ام می‌بینمت.» و عشقم لبخند به لب تایید میکنه.

  من مکان ملاقات رو با تعیین ۳ عدد مشخص کردم: ۵۸، ۱۲ و ۸. یعنی، (اگر من و عشقم جغرافی‌دان بودیم) من می‌تونستم از عرض جغرافیایی، طول جغرافیایی و ارتفاع استفاده کنم. نکته اینجاست که با این سه عدد ما می‌تونیم به صورت یکتا هر نقطه‌ای در فضا رو پیدا کنیم و به همین دلیل می‌گیم فضا سه بعدیه.

  در حالی که عشقم در حال خداحافظیه، متوجه می‌شه یه چیزی جا مونده: «چه ساعتی دلارام؟»

  جواب من اینه: « امشب ساعت ۷»

  با اضافه کردن عدد چهارم (۷) قرار ملاقات من و عشقم یه رویداد برنامه‌ریزی شده در فضا و زمانه که فیزیک‌دانان به اون «فضازمان» می‌گن.

  اما در سال ۱۹۲۱، ریاضی‌دانی آلمانی به نام تئودور کالوزا گفت که «شهودِ ما» گمراه‌مون کرده . او گفت که فضا در واقع چهار بعد داره و بنابراین فضازمان به جای چهار بعد، پنج‌بعدی‌ست! او با کشف یک حقیقت ریاضی هیجان‌انگیز، هنگام ور رفتن با مهم‌ترین بخش فیزیک اون زمان، یعنی نظریه نسبیت عام آلبرت انیشتن، به این نتیجه‌ی عجیب رسید.

  کالوزا، معادلات نظریه‌ی انیشتین را که برای کاربرد در فضازمان چهاربعدیِ آشنا، فرمول‌بندی شده بود، گرفته و اونها رو برای استفاده در فضازمانِ پنج‌بعدی، بازنویسی کرده بود. اما نتایج به دست آمده حیرت‌انگیز بود. از منظر چهار بعد معمولی، معادلات کالوزا، به نظریه‌ی انیشتن کاهش می‌یافت.

  در کمال شگفتی این عبارات کاملاً با توصیف الکترومغناطیسی که جیمز کلارک ماکسول چند دهه پیشتر منتشر کرده بود، مطابقت داشت. با اضافه کردن یک بُعد
  [ادامه...]

  • : سلام متشکرم

   2 ماه پیش

  • مــــنصور {حــــبیبی} : سلام لایککککککککک و محبوبی...منوهم لایککککککککککک و محوببم کن.خوش و خرم باشید تمام عمر

   2 ماه پیش

  • leili .. : فداي تو گل مهربون

   4 ماه پیش و 2 هفته قبل

 • در هم تنیدگی کوانتومی


تا حالا حس کردید که مشتاقید همیشه و در هر زمان با یه نفر باشید یا نزدیکش
 • در هم تنیدگی کوانتومی


  تا حالا حس کردید که مشتاقید همیشه و در هر زمان با یه نفر باشید یا نزدیکش بمونید، درحالیکه همین الان هم کنارش هستید؟ به یک عشق قدیمی متعلق به ده‌ها سال پیش فکر می‌کنید و انگارکه به هیچ عنوان نمی‌تونید اونو از ذهنتون بیرون کنید؟ با یک فرد جدید آشنا می‌شید اما احساس می‌کنید مدتهاست که اونومی‌شناسید؟ احتمالاً این اتفاقات براتون پیش اومده. وابستگی کوانتومی می‌تونه این واکنش‌های احساسی به مسائلی که به نظر غیرمحتمل میان رو توضیح بده.

  وابستگی یا درهم‌تنیدگی زمانی است که دو ذره (شما و دیگری) صرف نظر از فاصله‌ای که بین‌تان است در تعامل و مجاورت یکدیگر قرار میگیرید. این را تجسم کنید، درک معنوی که همه ما یکی هستیم، تئوری بیگ بنگ، که همه چیز از یک منبع ایجاد شده است و بعد به ذرات کوچکتر پراکنده شده است. یعنی من و شما در سطح کوانتوم با هم در ارتباط هستیم، امواج نور فوتون همانقدر که بین سلول‌های من ترکیب می‌شوند، بین سلول‌های شما هم می‌شوند. اما وقتی یک زوج از طریق وابستگی یا رابطه جنسی صمیمانه با میدان ذرات خود ادغام شدند، این درهم‌تنیدگی در زندگی‌هایشان مشخص‌تر خواهد شد.
  یعنی یه خاطره ی دور دونفره تا آخر دنیا هم گریبون گیرتون میمونه...
  پس لطفن مراقب باشید انرژی تون رو با چه کسی تقسیم میکنید چون تا ابد باید اثرش رو تحمل کنید...
  بیشتر آدم‌ها در این دنیا به این سطوح هوشیاری که در میدان درهم‌تنیدگی کوانتوم وجود داره، دسترسی ندارن چیزی که هندوها بهش میگن کارما...
  پ.ن.
  درهم تنیدگی کوانتومی رو عشق در عالم زیر اتمی هم لقب دادند
  دلی شهریور ۹۷

  • ایمان آزاده : احسنت

   4 ماه پیش و 4 هفته قبل

  • جواد یاورے : خیلی متشکرات..

   6 ماه پیش و 2 هفته قبل

  • : نوشِ نگاهتون دوست خوبم

   6 ماه پیش و 2 هفته قبل

 • ماده تاریک

اینکه هستی کجا و چطور شروع شده همیشه سوال بشریت بوده اینکه بدونی نقطه ازل کائنات کجاست
 • ماده تاریک

  اینکه هستی کجا و چطور شروع شده همیشه سوال بشریت بوده اینکه بدونی نقطه ازل کائنات کجاست...و برای این سوال مقبولترین تئوری مهبانگه....که برای توضیحش لازمه مقدماتی بدونیم....امروز از ماده تاریک میگم...تصور کنید یه توده که البته جنسش رو نمیدونیم تو جا خالی های فضا پر شده یعنی اونجاهایی که هیچ نوری نمیبینی نکته اینه که میدونیم جنسش قطعن ماده نیست نه اینکه پاد ماده س! ولی از نوع ماده متعارف نیست که اگر بود از طریق امواج گرانشی قابل مشاهده بود..‌سیاه چاله هم نیست...در واقع    فقط هست تا شکل توزیع ماده مرئی رو توضیح بده یعنی حتی هیچ هم هیچ نیست...جالبه بدونیم مقدار ماده تاریک از اجرام آسمانی هم بیشتر است این را از مقدار خمش فضا در اثر جرم ماده تاریک تشخیص میدیم....فقط میدونیم هست ولی از ماهیتش هیچ اطلاعاتی نداریم....

  پ.ن.اطلاعات رو در فضا از امواج گرانشی یا راحت تر بگم از نور میتونیم بشناسیم . یعنی آنچه که نور ندارد برای ما در فضا قابل شناسایی نیست...

  دلی...تیر ماه ۹۷

  • حمید دیره : مطلبتان درست مانند پسته قبلیتان برام جالب ومفید البته تکرارش ازاین باب بود که به نوعی دوباره ازشما تشکر کرده باشم

   6 ماه پیش و 3 هفته قبل

  • : یک سلسله مطالب تو ذهنم هست به عنوان مقدمات برای شرح مهبانگ....امیدوارم فرصت بشه بنویسم....پیگیر باشید

   8 ماه پیش و 2 هفته قبل

  • eraj ..... : سلام مه بانگ ها رو نقطه تلاقی دنیا ها تفسیر کردن .نظریه عالم های موازی

   8 ماه پیش و 2 هفته قبل

 • جبر و اختیار

تئوری کوانتوم بر خلاف کلاسیک که اصالت رو به ماده میده...اصالت رو بر مشاهده گر قرار م
 • جبر و اختیار

  تئوری کوانتوم بر خلاف کلاسیک که اصالت رو به ماده میده...اصالت رو بر مشاهده گر قرار میده...یعنی بسته به اینکه مشاهده گر یا آزمایشگر چی میخواد اتفاق میفته... 
  مثلا در مورد اتم اگر آزمایشگر بخواد ذره ببینه ذره میبینه واگه خاصیت موج رو بخواد موج میبینه..!!!!!!!!!!!!
  این یعنی انتخاب،یعنی آزادی...یعنی اراده..یعنی وجود داری و می تونی فکر کنی و تصمیم بگیری.
  اینجوری میشه تقابل قضا و قدر رو هم توضیح داد...تقابل بین جبر و اختیار...
  همیشه یاد گرفتیم که هیچ چیز از اراده خدا خارج نیست و اون میدونه ما قراره تو زندگیمون چیکار کنیم و چه اتفاقاتی بیفته و همه اتفاقاتی که در طول زندگیمون برامون میفته قضا و قدره...
  و از طرفی میگن انسان آزاده که تصمیم بگیره و خودش راه زندگیش رو انتخاب کنه.
  اما همیشه این سوال پیش میاد که اگه به اختیار انسانه...پس اراده خدا چی میشه؟
  واگه اراده خداست، پس انسان قدرت انتخاب نداره.
  اما اگه کمی کوانتومی فکر کنیم میشه راحت درکش کرد.
  خداوند اراده کرده احتمالهایی برای زندگی انسان وجود داشته باشه..و این انسانه که با اراده خودش احتمال قطعی رو انتخاب میکنه.چه بسا که اگه احتمال دیگه ای رو انتخاب کنه زندگیش به کلی تغییر میکنه.
  انیشتین در رد اصل عدم قطعیت میگه“من نمیتونم بپذیرم که خدا تاس بازی میکنه“ و استیون هاوکینگ هم جواب جالبی به انیشتین داده“خداوند نه تنها تاس بازی میکنه که تاس رو جایی پنهان میکنه که کسی پیداش نکنه“
  منم معتقدم خدا تاس رو جایی قایم میکنه که براحتی نشه پیداش کرد،شاید حتی هدف خلقت همین باشه..پیدا کردن تاسی که خداوند پنهانش کرده..و کلی هم راهنما واسه پیدا کردنش گذاشته.!!!
  [ادامه...]

  • محمد مشكاتيان : خداوند نه تاس دارد،،نه بازی می کند،،و نهوپنهان کاری می گند،،قدر خداوند،،بعنی اونچه می باید شود،با اختیار انسان ،موتواند جابجا،تاخیر و و یا اصلا نشود..... و قضای الهی،قطعیست هر چند ما نخواهیم که اتفاق نیوفتد،،انیشتین موحد

   2 ماه پیش و 2 هفته قبل

  • : متشکرم از لطفتون

   2 ماه پیش و 3 هفته قبل

  • منصور تابانی : فول لایییک و محبوب (gol)

   2 ماه پیش و 3 هفته قبل

 • من حاضرم !
هرچه میخواهی از ازل تا ابد ....
از فیزیک نوین تا فرضیه سقوط مریخی ها ...
به زمین .
از
 • من حاضرم !
  هرچه میخواهی از ازل تا ابد ....
  از فیزیک نوین تا فرضیه سقوط مریخی ها ...
  به زمین .
  از اینکه اول مرغ بود یا تخم مرغ تا
  اول شاعر بود یا ذوق‌؟
  از فلسفه بافی های فلاسفه یونان ...
  تا علت مرگ همسایه تان !
  از دغدغه نان ...
  از فوتبال از سیروس قایقران!
  هرچه میخواهی بپرس!
  من گوش میدهم ...
  حتی از خستگی سر نمیخارانم.
  ولی فقط جوابم به اینها یک چیز است ...
  نمی دانم!
  نمیدانم بهترین جواب دنیاست...
  و راحت ترین ..
  به اندازه همان روز که به بهترین شکل ...
   و چه راحت گفتی
  نمی مانم...‌.
  و همیشه جوابم به خودم برای حل سخت ترین مساله عمرم این بود
  نمیدانم....

  • ترمه بانو : خواهش

   2 هفته پیش, 1 روز

  • : ممنونم از احوالپرسیت مهربون

   2 هفته پیش, 1 روز

  • ترمه بانو : خداروشکر که خوبید

   2 هفته پیش, 1 روز

 • در کودکی علاقه زیادی به تماشا کردن ماهی های حوض داشتم. من و ماهی در دو دنیای متفاوت زندگی می کردیم و
 • در کودکی علاقه زیادی به تماشا کردن ماهی های حوض داشتم. من و ماهی در دو دنیای متفاوت زندگی می کردیم و هرگز وارد دنیای هم نمیشدیم ولی همچنان با نازک ترین مانع ممکن از جدا بودیم. سطح آب!
  یک بار باران به شدت شروع به باریدن کرد. سطح آب حوض توسط هزاران قطره آب بمباران شدند. سطح آب متلاطم شد و نیلوفر های آبی همانطور به این سو و آن سو می ‌. وقتی از باد و باران پناه گرفتم به این فکر فرو رفتم که این اتفاقات برای آن ها چگونه به نظر خواهد آمد. از دید آن ها نیلوفر ها به خودی خود به این طرف و آن طرف می رفتند و هیچ نیرویی نبود که آن را هل بدهد. از آنجایی که آبی که در زندگی میکردند مثل هوای بالای سر ما نامرئی بود متحیر بودند که چه چیزی باعث حرکت آن ها می شود. متصور شدم که دانشمند هاشان برای مخفی کردن جهل شان واژه هوشمندانه نیرو را بسازند.
  از آنجایی که ناتوان بودند که امواج آب را بر روی سطح نامرئی مشاهده کنند نتیجه می گرفتند که این عامل نامرئی و مرموز (نیرو) بین شان وجود دارد. یک بار تصور کردم که بروم و یکی از آن ماهی های دانشمند را از حوض بیرون بکشم و آن هم در بین انگشت هایم با عصبانیت تکان تکان بخورد. برایم جالب بود بدانم که برای باقی ماهی ها این اتفاق چگونه به نظر خواهد آمد. برای آن ها این واقعا یک اتفاق ناخوشایند بود.در ابتدا تصور می کردند که یکی از دانشمند ها بدون رد پایی ناپدید شده است. هر کجا که بگردند اثری از ان نیست. وقتی که من دوباره او را به درون حوض می اندازم دانشمند به ناگه از هیچ کجا دوباره ظاهر می شود. برای باقی ماهی ها این مثل معجزه می ماند. بعد از جمع و جور کردن خودش ماهی دانشمند یک داستان واقعی را را تعریف می کند: بی خبر از این جهان ( حوض ) به بیرون کشیده شدم و به عالم مردگان پرتاب شدم که نور های خیره کننده ای
  [ادامه...]

  • morteza   : عرض سلام دارم خدمتتون (gol) (gol) (gol) احوالتون ؟ خوبید ان شاالله ؟ امیدوارم همیشه دلتون شاد و تنتون سلامت باشه (gol) (gol) (gol) (gol)

   1 هفته و 3 روز قبل

  ادامه... دوستان
  • S Azadmanesh
  • سپیده دم _
  • شاعر شعرهای بارانی
  • eraj .....
  • leili ..
  763 هواداران
  بازدیدکنندگان