یاامام حسن علیه السلام ادرکنی

(farjamm )

یاامام حسن علیه السلام ادرکنی

5 ماه پیش و 2 هفته قبل [__تفسیر__]
 • یا لطیف

تفسیر نمونه / سوره مبارکه فلق
( 113 )سوره فلق این سوره در مكه نازل شده و داراى 5 آیه است
 • یا لطیف

  تفسیر نمونه / سوره مبارکه فلق
  ( 113 )سوره فلق این سوره در مكه نازل شده و داراى 5 آیه است
  تفسیر نمونه ج : 27ص :454
  محتوى و فضیلت سوره فلق
  جمعى معتقدند كه این سوره در مكه نازل شده است هر چند جمعى دیگر از مفسران آن را مدنى مى‏دانند.

  محتواى این سوره تعلیماتى است كه خداوند به پیغمبر اكرم (صلى‏الله‏علیه‏وآله‏وسلّم‏) خصوصا و به سایر مسلمانان عموما ، در زمینه پناه بردن به ذات پاك او از شر همه اشرار مى‏دهد ، تا خود را به او بسپارند ، و در پناه او از شر هر موجود صاحب شر در امان بدارند.
  در باره شان نزول این سوره روایاتى در غالب كتب تفسیر نقل شده كه مطابق آنها پیغمبر اكرم (صلى‏الله‏علیه‏وآله‏وسلّم‏) به وسیله بعضى از یهود مورد سحر قرار گرفته ، و بیمار شده بود ، جبرئیل نازل شد و محل ابزار سحر را كه در چاهى پنهان كرده بودند نشان داد ، آن را بیرون آوردند ، سپس این سوره را خواندند ، و حال پیغمبر اكرم (صلى‏الله‏علیه‏وآله‏وسلّم‏) بهبود یافت .
  ولى مرحوم طبرسى و بعضى دیگر از محققان اینگونه روایات را كه سند آن فقط به دو نفر ابن عباس و عایشه منتهى مى‏شود زیرا سؤال قرار دادند ، زیرا : اولا سوره طبق مشهور مكى است و لحن آن نیز لحن سوره‏هاى مكى را دارد ، در حالى كه درگیرى پیامبر (صلى‏الله‏علیه‏وآله‏وسلّم‏) با یهود در مدینه بوده است و این خود دلیلى است بر عدم اصالت اینگونه روایات .
  از سوى دیگر اگر پیغمبر اكرم (صلى‏الله‏علیه‏وآله‏وسلّم‏) به این آسانى مورد سحر ساحران قرار گیرد تا آنجا كه بیمار شود و در بستر بیفتد ، به آسانى ممكن است او را از مقاصد بزرگش بازدارند ، مسلما خداوندى كه او را براى چنان ماموریت و رسالت
  تفسیر نمونه ج : 27ص :455
  عظیمى فرستاده از ن
  [ادامه...]

  یاامام حسن علیه السلام ادرکنی

  6 ماه پیش [__تفسیر__]
 • یا لطیف

به نام خداوند بخشایشگر و مهربان
بگو پناه می‏برم به پروردگار صبحدم (1). 
از شر هر چه که
 • یا لطیف

  به نام خداوند بخشایشگر و مهربان
  بگو پناه می‏برم به پروردگار صبحدم (1).
  از شر هر چه که او خلق کرده و دارای شر است (2).
  و از شر شب وقتی که با ظلمتش فرا می‏رسد (3).
  و از شر زنان جادوگر که به گره‏ها می‏دمند و افسون می‏کنند (4).
  و از شر حسودی که بخواهد زهر حسد خود را بریزد (و علیه من دست بکار توطئه شود) (5).

  تفسیر آیات
  در این سوره به رسول گرامی خود دستور می‏دهد که از هر شر و از خصوص بعضی شرور به او پناه ببرد، و این سوره به طوری که از روایات وارده در شان نزولش بر می‏آید در مدینه نازل شده است.

  قل اعوذ برب الفلق مصدر عوذ که کلمه اعوذ متکلم وحده از مضارع آن است، به معنای حفظ کردن خویش و پرهیز دادن از شر از راه پناه بردن به کسی است که می‏تواند آن شر را دفع کند، و کلمه فلق - به فتحه اول و سکون دوم - به معنای شکافتن و جدا کردن است، و این کلمه در صورتی که با دو فتحه باشد صفت مشبهه‏ای به معنای مفعول خواهد بود، نظیر قصص به دو فتحه (چون قصص به کسره اول و فتحه دوم جمع قصه است)، که به معنای مقصوص یعنی حکایت شده، و یا نقل شده است، و غالبا این کلمه بر هنگام صبح اطلاق می‏شود، و فلق یعنی آن لحظه‏ای که نور گریبان ظلمت را می‏شکافد و سر بر می‏آورد.
  و بنابراین، معنای آیه چنین می‏شود: بگو من پناه می‏برم به پروردگار صبح، پروردگاری که آن را فلق می‏کند و می‏شکافد، و مناسب این تعبیر با مساله پناه بردن از شر، که خود ساتر خیر و مانع آن است، بر کسی پوشیده نیست.
  و بنابراین، معنای آیه چنین می‏شود: بگو من پناه می‏برم به پروردگار صبح، پروردگاری که آن را فلق می‏کند و می‏شکافد، و مناسب این تعبیر با مساله پناه بردن از شر، که خود ساتر خیر و مانع آن است
  [ادامه...]

  یاامام حسن علیه السلام ادرکنی

  7 ماه پیش [__تفسیر__]
 • بسم الله الرحمن الرحیم

عبارتِ «أَعُوذُ بِرَبِّ النّاسِ» هم تعبیری علمی است و هم دینی و تربیتی، زی
 • بسم الله الرحمن الرحیم

  عبارتِ «أَعُوذُ بِرَبِّ النّاسِ» هم تعبیری علمی است و هم دینی و تربیتی، زیرا هنگامی که از این وسوسه‌ها والقائات دروغین و فسادآور پناه می‌بریم به کسی که از من و این وسوسه‌های نهانی نیرومندتر است، احساس آرامش روحی می‌کنیم. این شیوة متعارف دین است. مثال: همین فال بد زدن عادت زشتی است که در بین ما رواج دارد؛ همین که در راه چشم ما به بزی یا کوزه‌ای خالی بیفتد و یا صدای جغدی بشنویم، از سفر منصرف می‌شویم. اینها وسوسه‌های نهانی است که در سینة مردم القا می‌شود. اگر در برابر این وسوسه‌ها به سفر نرفتیم و از اقدام خود منصرف شدیم، وسوسه و نگرانی تشدید و قوی‌تر می‌شود، زیرا هر اندازه آدمی به این وسوسه‌ها تن دهد، کاملاً ناتوان می‌شود، و وسوه‌ها بر آدمی چیره می‌شوند. از همین رو، در حدیث آمده است: «مَن تَطَیَّرَ فَامتَنَعَ عَن سَفَرِهِ فَقَد أَشرَکَ بِاللهِ العَظِیِم.» مقصود از حدیث چیست؟ آیا می‌گوید باید فال بد بزنی؟ تو می‌پرسی: وقتی که ترسانیم چگونه راهی شویم؟ می‌گوید:«بگو: پناه می‌آورم به خدای مردم.» او هستی بخش و تقدیر کننده و آفریننده و پروردگار است. از چه کسی می‌ترسی؟ از کوزه‌ای خالی؟ یا از جن و انس و پادشاه و حاک و یا از دوست بد؟ از هر که می‌ترسی، خداوند برتر از اوست، او پادشاه پادشاهان است و پروردگارِ عالَم و معبودِ همه. خداوند با این شیوه مشکل تو را حل می‌کند، زیرا اگر به این وسوسه‌ها پاسخ نگفتی و به راه خود ادامه دادی و به آنها توجهی نکردی، این وسوسه‌ها کم‌رنگ و کم‌اثر می‌شوند و سرانجام از بین می‌روند.
  ______________________________________________________________

  شناسه سوره
  سوره ناس صد و چهاردهمین و آخرین سوره قرآن کریم است و بعد از سوره فلق قرار دارد. نام دیگر ای
  [ادامه...]

  یاامام حسن علیه السلام ادرکنی

  7 ماه پیش [بصیرت]
 • ....
 • ....

  • یاامام حسن علیه السلام ادرکنی : از کجا معلوم شما مومن نباشید و من گناهکار!چشم . محتاجم به دعا

   1 ماه و 2 هفته قبل

  • پینار **** : میشه برای من که یه حاجت دارم دعا کنی .تو مومنی و من گناهکار ..دعا کن خدا حاجتمو بده ..

   1 ماه و 2 هفته قبل

  • یاامام حسن علیه السلام ادرکنی : اللهم صل علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم

   7 ماه پیش

  یاامام حسن علیه السلام ادرکنی

  7 ماه پیش, 1 هفته [بازنشر از مهدی محبی]

  بعضیا بهش میگن \\\\\\\" آیت الله \\\\\\\"\\\\r\\\\nبعضیا میگن \\\\\\\" آقای خامنه ای \\\\\\\"\\\\r\\\\nبعضیا هم مثل برادر های لبنان و سوریه و عراق میگن:\\\\r\\\\n\\\\\\\" سیدنا القائد \\\\\\\"\\\\r\\\\nما بهش میگیم \\\\\\\"آقا\\\\\\\"...\\\\r\\\\nتو کشور خودش مظلومه اما تو دنیا کلی طرفدار داره\\\\r\\\\n400هزار نفر تو نیویورک و کالیفرنیا ، مقلدشن\\\\r\\\\nآقایی که همیشه خرابکاری های دولت ها و مسئولین ،به حسابش گذاشته میشه\\\\r\\\\nآقایی که اشاره کنه ،تلاویو و حیفا با خاک یکسانه\\\\r\\\\nآقایی که نزدیکترین دوستاش،دشمن ترین دوستاشن\\\\r\\\\nاصلا کدوم رهبر دنیا،روی موکت و فرش جهیزیه خانومش زندگی میکنه؟\\\\r\\\\nبدون اینکه تو بوق و کرنا کنه،با فقیربیچار ه ها دمپره؟\\\\r\\\\nآقایی که بدترین توهین ها و تهمت هارو بهش میزنن درحالیکه حتی یه جمله هم راجع بهش اطلاع ندارن.و اون میشنوه و تحمل میکنه و همچنان لبخند\\\\\\\"آقایی\\\\\\\"...\\\\r\\\\nآقایی که مظلومیت \\\\\\\"علی\\\\\\\"ها رو به ارث برده\\\\r\\\\nکدوم سیاست مداری تو دنیا بچه هاش اینقد سالم وپاکن؟\\\\r\\\\nجالبه حتی مردم نمیدونن چندتا بچه داره،چی ان،اسماشون چیه؟\\\\r\\\\nآقایی که واسه بدحجابا گفت:او یک نقصی دارد.مگر من نقص ندارم؟نقص او ظاهر است.نقصهای من باطن است.با این رفتارش خیلیا محجبه شدن.\\\\r\\\\nآقاییکه کوین بارت ،تحلیلگر آمریکایی بعد از دیدار باهاش گفت:حقایقی در پنج ثانیه از سخنان آیت الله خامنه ای وجود داشت که در پنج ساعت یاوه گویی های سیاستمداران غربی وجود ندارد\\\\r\\\\nآقایی که دشمناش دلار دلار پول خرج میکنن تا تو چشم مردمش خرابش کنن اما نمیتونن.\\\\r\\\\nآقایی که نگاش به خداست و معتقده کدخدا هیچ غلطی نمیتونه بکنه.\\\\r\\\\nآقایی که با دیدنش غم از دل آدم میره.یه چهره
  [ادامه...]

  • یاامام حسن علیه السلام ادرکنی : سپاسگزارم، اگر غلام غلامان امام زمان علیه السلام بشوم، برای خودم و جد آبادم والاترین افتخار است. محتاجم به دعا .

   7 ماه پیش

  • *سیده فاطمه حسینی* : تعداد محبوبیت شما عددش خیلی قشنگ 313.ان شاالله سرباز اقا امام زمان باشی.التماس دعا.شبتون خوش.یاحق

   7 ماه پیش

  • یاامام حسن علیه السلام ادرکنی : سلام علیک جناب محبت دارید، سپاسگزارم.اللهم صل علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم.

   7 ماه پیش

  یاامام حسن علیه السلام ادرکنی

  7 ماه پیش, 1 هفته [__تفسیر__]
 • بسم الله الرحمن الرحیم

_در قرآن، بیش از 300 مرتبه كلمه «قل» آمده كه بسیارى از آنها فرمان خداوند ب
 • بسم الله الرحمن الرحیم

  _در قرآن، بیش از 300 مرتبه كلمه «قل» آمده كه بسیارى از آنها فرمان خداوند به پیامبر است و در پاسخ مخالفان یا موافقان مى‏باشد.
  _كلمه «وسواس» هم به معناى موجود وسوسه‏گر مى‏آید و هم به معناى وسوسه و خطورات و افكار ناروا، ولى در اینجا به معناى وسوسه‏گر است.
  _ گفتنِ كلمه «اعوذ» براى نجات از خطرات كافى نیست، بلكه باید در عمل نیز از عوامل خطرساز دورى كرد. وگرنه خانه را در مسیر سیل ساختن و نوشتن «اعوذ باللّه من السّیل» بر سر در خانه به منزله مسخره است. كسى كه مى‏گوید: «اعوذ باللّه»، باید در عمل نیز از سرچشمه‏هاى فساد دورى كند.
  _ اول چیزى كه محسوس انسان است، رشد و تكامل و تربیت اوست، «ربّ النّاس» بعد سیاست و تدبیر و حكومت. «ملك النّاس» و همین كه رشد او بالا رفت عبادت و پرستش است. «اله النّاس»
  به كسى باید پناه برد كه اسرار و وسوسه‏هاى درونى را مى‏شناسد. «یعلم خائنة الاعین و ما تخفى الصدور»(282) او از خیانت چشم‏ها و آنچه سینه‏ها پنهان مى‏كند آگاه است.
  _ پیامبرصلى الله علیه وآله فرمود: شیطان بر دل انسان آرمیده است، هرگاه یاد خدا كند پنهان مى‏شود و هرگاه غافل شود او را وسوسه مى‏كند. «فاذا ذكر العبد اللّه خنّس... و اذا غفل وسوس»(283)
  _ كسانى كه دیگران را به تردید و وسوسه مى‏اندازند، كار شیطانى مى‏كنند. مخالفان حضرت صالح به مردم مى‏گفتند: آیا شما علم دارید كه صالح پیامبر است؟ و با این كلام در مردم تردید به وجود مى‏آوردند. «أتعلمون انّ صالحاً مرسل»(284)
  _ در اول قرآن با «بسم اللّه» از خدا استمداد كردیم و در آخر قرآن نیز به خدا پناه مى‏بریم.
  _ «خنّاس» از «خنوس» به معناى پنهان شدن و عقب نشینى است. شیطان هم خودش مخفى است و هم كارش، اگر وسوسه
  [ادامه...]

  یاامام حسن علیه السلام ادرکنی

  7 ماه پیش و 2 هفته قبل [بصیرت]
 • ....
 • ....

  • حسین منتظر : گروهی عرفاني وبسيار معنوي هست واز نامش معلومه«خداجونم»واز پروفايلو پستهاكه بردلم نشست،نشان ازبادل وخدابودنِ شماست همانگونه كه دردين اجباري نيست ــ لاَ إِكْرَاهَ فِي الدِّينِ قَد تَّبَيَّنَ الرُّشْدُ مِنَ الْغَيِّ فَمَنْ

   5 ماه پیش, 1 هفته

  • یاامام حسن علیه السلام ادرکنی : سلام علیکم با تشکر از شما. ان شاءالله.اللهم صلی علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم .

   6 ماه پیش

  • * سعید * : سلام مهربان٬ محبوبیت تقدیمتون...باعث خوشحالیه اگه افتخار بدین و در گروه اول پروفایلم "پله های موفقیت" عضو بشین ... و با مطالب ارزشمندتون کنارمون باشین.. با تقدیم احترام (gol) (gol) (gol)

   6 ماه پیش

  ادامه... دوستان
  • Amir Saman VaRaStEh
  • سید سعید حسینی
  354 هواداران
  بازدیدکنندگان