پاسخگو ديني

(pasokhgoodiny )
 • انسان نااميد، چطور می تواند به خدا توکل کند؟


ناامیدی از درگاه پروردگار، یکی از مهمترین حربه های
 • انسان نااميد، چطور می تواند به خدا توکل کند؟


  ناامیدی از درگاه پروردگار، یکی از مهمترین حربه های شیطان برای منحرف کردن و به شقاوت کشاندن انسان است. از نحوه سوالتان اینطور برداشت می شود که نسبت به یاری و کمک پروردگار احساس ناامیدی دارید.

  توجه بفرمایید که معنای توکل این نیست که خداوند متکفل امورات ما شده و مشکلات زندگی ما را رتق و فتق کند.

  سیستم دنیا بر اساس ماده و اصل علت و معلولی ست؛ و البته دعا، توسل و توکل هم به عنوان ابزارهای کمکی در اختیار مومنین قرار داده شده و خداوند اگر مصلحت بداند، آنها را در مواردی، از طریق غیر مادی کمک کرده و یاری می رساند.

  با این حال اصل بر اینست که شما اگر مشکلی دارید، از راه طبیعی خودش آن را برطرف کنید؛ به درگاه خداوند دعا کرده و از او بخواهید که تلاش هایتان را مثمر ثمر قرار دهد؛ و در نهایت به او توکل کرده و نتیجه را به او بسپارید چون می دانید که او هم تواناترین است، هم مهربانترین، و هم نسبت به مصلحت شما حتی از خودتان داناتر است.

  http://www.soalcity.ir/node/4550

  • امیر علی : سلام حاجی...من یه دختری رو دوس دارم.تا حالا بهش دستم نزدم.اما باهم حرف می زنیم و بیرون میریم و اینا...اشکال نداره؟

   5 ساعت پیش و 36 دقیقه قبل

 • نظر اسلام درباره پرخوری چیست؟

بهره گرفتن از حلال منعی ندارد:
«قُلْ مَنْ حَرَّمَ زینَةَ اللَّهِ ا
 • نظر اسلام درباره پرخوری چیست؟

  بهره گرفتن از حلال منعی ندارد:
  «قُلْ مَنْ حَرَّمَ زینَةَ اللَّهِ الَّتی‏ أَخْرَجَ لِعِبادِهِ وَ الطَّیِّباتِ مِنَ الرِّزْقِ قُلْ هِیَ لِلَّذینَ آمَنُوا فِی الْحَیاةِ الدُّنْیا خالِصَةً یَوْمَ الْقِیامَةِ؛[اعراف/۳۲] بگو: «چه كسى زینتهاى الهى را كه براى بندگان خود آفریده، و روزی هاى پاكیزه را حرام كرده است؟!» بگو: «اینها در زندگى دنیا، براى كسانى است كه ایمان آورده ‏اند (اگر چه دیگران نیز با آنها مشاركت دارند ولى) در قیامت، خالص (براى مؤمنان) خواهد بود.»

  اما قطعا تجاوز از حدود امر صحیحی نیست و حتی در جایی که پرخوری ضرر قابل توجهی برای بدن داشته باشد، حرام نیز خواهد بود. و اگر به مرز حرام نیز نرسد، امری است که باید از آن پرهیز کرد. کسی که ابعاد وجودی خویش را به طور صحیح بشناسد، و خود را محدود به این دنیای فانی نداند، نگاهش این گونه است که: «بدترین ظرفی که انسان آن را پر می کند، شکمش است!»[۱]

  و اگر خود را در وسعت عظیم هستی نیز نبیند، باید برای مصلحت دنیای خود، پرخوری را ترک کند. حدیث جامعی در این باره هر دو نوع ضرر پرخوری را ذکر می کند:
  « حضرت صادق (ع) فرمود: كم خوردن به هر حال و نزد همه پسندیده است، زیرا در آن صلاح و خیر ظاهر و باطن است. و آنچه از انواع خوردنها مطلوب و پسندیده است، چهار است:
  اول- خوردن ضرورى است كه براى انبیاء و افراد برگزیده مى ‏باشد.
  دوم- خوردن عده (به ضم اول) كه به معناى مهیا شده براى امر دیگر است و این براى پرهیزكاران است كه خوراك را مقدمه انجام وظایف قرار مى‏دهند.
  سوم- خوردن فتوح است كه وسیله گشایش امر متوكلین است.
  چهارم- خوردن قوت است كه براى توانایى و نیرو گرفتن مؤمنین است.
  و چیزى ك
  [ادامه...]

  • محمد عیسی : لا اله الا الله * محمد رسول الله

   2 روز پیش و 6 ساعت قبل

  • پاسخگو ديني : اگر درست و علمی در مورد اینگونه اصطلاحات تحقیق و بررسی کنید،به یک نکته مهم و قابل توجه خواهید رسید که همین نکته مهم،وجه تمایز این اصطلاحات و نظریه ها با تعالیم حیات بخش اسلام می باشد.این اصطلاحات و نظریه ها متاسفانه فقط

   2 روز پیش و 9 ساعت قبل

  • به نام انسان : سوسیال لبیرال : سوسیالیسم لیبرال فلسفه سیاسی سوسیالیستی است که در درون خود اصول و ارزش های لیبرال را دارد (البته آن لبیرالی که نقطه مقابل غرب و برای آزادی شخصی باشد) . هدف سوسیالیسم لیبرال ساقط کردن کامل سرمایه داری و جا

   2 روز پیش و 9 ساعت قبل

 • چه کنم که افسردگی هایم تمام شوند؟ راهکار عملی بدهید.

راهكارهای عملی برای درمان افسردگی:

۱. تعي
 • چه کنم که افسردگی هایم تمام شوند؟ راهکار عملی بدهید.

  راهكارهای عملی برای درمان افسردگی:

  ۱. تعيين هدف: افرادي كه از اين بيماري رنج مي‌برند اغلب در زندگي روزمره غرق شده‌اند. تعيين هدف براي افراد حتي بدون از دست دادن انرژي كه با افسردگي همراه است به اندازه كافي مشكل است. اين تكنيك به فرد مي‌آموزد چگونه كارها را به بخش‌هاي كوچك‌تر و آسان‌تر براي اجرا تبديل كند.

  ۲. اجتناب از تنهايى؛ بكوشيد به جز مواقعى كه ضرورت دارد، در تنهايى قرار نگيريد. تنهايي باعث غوطه ور شدن در افكار منفي و باعث تشديد افسردگي مي گردد.

  ۳. با افكار منفى خود مقابله كنيد؛ يعنى، هر وقت اين افكار به شما هجوم آورد. به هر صورت ممكن خود را از چنبره آن نجات دهيد؛ براى مثال خود را به كارى مانند مطالعه يا هر كار ديگرى كه امكان انجام آن براى شما هست، مشغول كنيد و نگذاريد ذهن شما جولانگاه افكار منفى باشد.

  ۴. به جنبه هاى مثبت خود فكر كنيد و بكوشيد آنها را در يك برگهاى به صورت فهرست، ليست كنيد.

  ۵. به جاى اينكه به كمبودها، عيبها و ناكامى هاى خود بينديشيد.

  ۶. با افراد شاداب، فعال، اجتماعى، و متدين و در عين حال مثبت نگر معاشرت كنيد و از افرادى كه هميشه وقتى با آنها مواجه مىشويد از زندگى شكايت مى كنند، دورى گزينيد.

  ۷. ورزش را جزء ضرورى ترين فعاليت هاى خود قرار داده هر روز حداقل نيم تا يك ساعت ورزش كنيد.

  ۸. هر چه مى توانيد قرآن بخوانيد و از دعاهاى اهلبيت(ع) بهره بگيريد: «فَاقْرَؤُا ما تَيَسَّرَ مِنْهُ» (مزمل (۷۳)، آيه ۲۰) البته قرآن را با تأنى و توجه به معنا تلاوت كنيد.

  ۹. از بيكارى و بى برنامگى بپرهيزيد و همه اوقات خود را به صورت
  [ادامه...]

 • امیرالمؤمنینن علیه السلام:

آبروی تو چون یخی جامد است که
 • امیرالمؤمنینن علیه السلام:

  آبروی تو چون یخی جامد است که "درخواست" آن را قطره قطره آب می کند، پس بنگر آن را نزد چه کسی فرو می ریزی
  مَاءُ وَجْهِكَ جَامِدٌ، يُقْطِرُهُ السُّؤَالُ؛ فَانْظُرْ عِنْدَ مَنْ تُقْطِرُهُ

  نهج البلاغه حکمت ۳۴۶

  • به نام انسان : حالا جواب ما چی شد ؟؟؟

   2 روز پیش و 13 ساعت قبل

  • به نام انسان : راستی جواب ما چی شد؟سوسیال لبیرال و جهان وطنی و . . .

   3 روز پیش و 11 ساعت قبل

  • به نام انسان : ببخشید...

   3 روز پیش و 11 ساعت قبل

 • آقایون متأهل حتما این حدیث را بخوانند.....

امير مومنان امام علی عليه‌السلام فرمود: روزی در حالى ك
 • آقایون متأهل حتما این حدیث را بخوانند.....

  امير مومنان امام علی عليه‌السلام فرمود: روزی در حالى كه فاطمه(س) نزدیک من نشسته بود و من عدس پاک می‌کردم، پیامبر صلی الله علیه و اله وارد شدند و فرمودند: ای اباالحسن! عرض كردم لبيك يا رسول اللَّه! فرمود: آنچه مي‌گويم بشنو زیرا من هیچ حرفی نمی‌زنم مگر اینکه به امر پروردگار است:
  -مردى كه به زن خود در خانه کمک كند، خدا ثواب یک سال عبادتی را که روزها روزه باشد و شبها به قیام و نماز ایستاده باشد به او می‌دهد.

  -خداوند ثواب صابران و ثواب یعقوب و داود و عیسی علیهم‌السلام را به او عطا خواهد کرد.

  -يا على هر كه در خانه در خدمت خانواده خود باشد و آن را ننگ نداند خدواند نام او جزو شهدا می‌نویسد و ثواب هزار شهید را در هر روز شب برای او محاسبه می‌کند.

  -برای هر قدمی که بر می‌دارد ثواب یک حج و عمره می‌نویسد و به هر رگی که در بدن اوست در بهشت شهری به او عنایت می‌کند.

  -يا على يك ساعت خدمت کردن در خانه از عبادت هزار ساله و هزار حج و هزار عمره بهتر است.

  -خدمت کردن به عیال از آزاد كردن هزار بنده و هزار جهاد و عيادت هزار بيمار و شرکت در هزار نماز جمعه وشرکت در هزار تشییع جنازه و سیر کردن هزار گرسنه و پوشاندن هزار برهنه گرفتن هزار اسير در راه خدا بهتر است.

  -ثواب خدمت کردن به خانواده از هزار دينار صدقه دادن به درویشان بهتر است.

  -خدمت به عیال از خواندن تورية و انجيل و زبور و قرآن برای او بهتر است و از هزار اسير كه بخرد و آنها را در راه خدا آزاد کند برتر می‌باشد.

  -برای او از صدقه دادن هزار شتر به نیازمندان بهتر است.

  -از دنیا بیرون نمی رود مگر اینکه ج
  [ادامه...]

 • میزان اطاعت از پدر و مادر تا چه مقدار لازم است؟ آیا والدین می توانند فرزندان را به رعایت امور اخلاقی
 • میزان اطاعت از پدر و مادر تا چه مقدار لازم است؟ آیا والدین می توانند فرزندان را به رعایت امور اخلاقی امر کنند؟

  امام رضا (علیه‌السلام) می‌فرمایند: نیکی به پدر و مادر واجب است، اگر‌چه مشرک باشند؛ ولی اگر امر به معصیت خداوند کردند، نباید از آنان اطاعت شود.(۱)

  اما در غیر این صورت، یعنی در مستحبات، مکروهات و مباحات،‌ اطاعت از آنان لازم است. لذا فقها فرموده‌اند:
  اگر پدر و مادر فرزندشان را از روزه مستحبی نهی کنند، احتیاط واجب آن است که روزه نگیرد. هم‌چنین اگر روزه مستحبی فرزند موجب اذیت پدر و مادر بشود، باید ترک شود و اگر روزه گرفت باید افطار کند.(۲)

  اگر پدر یا مادر به فرزند خود امر کنند که نماز را به جماعت بخواند، چون اطاعت پدر و مادر واجب است، بنا بر احتیاط واجب باید نماز را به جماعت بخواند و قصد استحباب نماید. (۳)

  یا مثلا نماز اول وقت مستحب است؛ اما اگر پدر فرزند را به انجام کاری مستحب یا مباح امر کند، اطاعت آنها بر نماز اول وقت مقدم است. (۴) با این بیان والدین می توانند به امر اخلاقی که مستحب است امر نمایند.

  پی نوشت ها:
  ۱.مجلسی، محمدباقر، بحار الانوار، ج۷۱، ص۷۲.
  ۲. موسوی خمینی، روح الله، توضیح المسائل (المحشی للإمام الخمینی)، ج‌۱، ص۲۲۹، مسئله ۱۷۴۱.
  ۳. موسوی خمینی، روح الله، توضیح المسائل (المحشی للإمام الخمینی)، ج‌۱، ص۱۹۰، مسئله ۱۴۰۶.
  ۴. عاملی، محمد بن مکی، شهید اول، القواعد و الفوائد، ج‌۲، ص۴۷ ۴۹.

  http://www.soalcity.ir/node/4683

 • اروپا مدیون تمدن اسلامی

اروپا وجوامع غربی به عنوان داعیه‌دار قدرت برتر قبل از رنسانس در چنین جای‌
 • اروپا مدیون تمدن اسلامی

  اروپا وجوامع غربی به عنوان داعیه‌دار قدرت برتر قبل از رنسانس در چنین جای‌گاهی نبودند. با ظهور اسلام وتاکید آن بر علم؛ دروازه‌های دانش به روی جهانیان گشوده شد. علی‌رغم اعتراف برخی از محققان اروپایی به وام‌گیری تمدن غرب از اسلام، غربیان این مسئله را پنهان و خود را برترین تمدن می‌نامند.

  تمدن اسلامی واثر آن در اروپا:
  مونتمگری وات به صراحت می‌گوید:”هنگامی که انسان تمام جنبه‌های درگیری اسلام و مسیحیت در قرون وسطی را در نظر بگیرد روشن خواهد شد که تاثیر اسلام برای جامعۀ مسیحیت بیش از آن است که شناسایی شود. اسلام نه تنها در تولیدات مادی و اختراعات تکنولوژی اروپا شریک است و نه تنها اروپا را از نظر عقلانی در زمینه‌های علم و فلسفه برانگیخت، بل‌که اروپا را واداشت تا تصویر جدیدی از خود به وجود آورد”. وی در جای دیگر می‌نویسد ما باید به مدیون‌بودن عمیق خودمان به اسلام و عرب اعتراف کنیم. (مقاله تمدن اسلام و غرب،جعفری اسمر، ص ۱۷)
  گوستاولوبون فرانسوی در بخشی از کتاب تمدن اسلام و عرب می نویسد: ما در این فصل ثابت خواهیم کرد که تأثیر تمدن اسلام در غرب بسیار بوده و تمدن اسلامی بود که اروپا را متمدن کرد.... وی ادامه می دهد که: آن زمانی که تمدن اسلامی به حد اعلای خود رسیده بود،مراکز علمی غرب عبارت بود از برجها و قلعه هایی که یک مشت حکمرانان و اربابان وحشی در آن زندگی می کردند و افتخارشان به این بود که سواد ندارند و ...(تمدن اسلام و عرب،گوستاولوبون،ص704)


  حوزه‌های تأثیر گذاری تمدن اسلامی دراروبا:

  الف ـ درحوزۀ ادبیات وزبان : گوستاولبون می نویسد : مسلمان‌ها همان‌طور که دراشاعۀ مذهب موفقیت حاصل نمودند، دراشاعۀ زبان هم موفقیت‌های حاصل نمودند که قبلاّه
  [ادامه...]

 • در آستانه سال نو،چقدر به فکر نیازمندان هستیم؟؟!!!!

آیا می دانستید کمک کردن به فامیل‌های نیازمند ا
 • در آستانه سال نو،چقدر به فکر نیازمندان هستیم؟؟!!!!

  آیا می دانستید کمک کردن به فامیل‌های نیازمند ارزش‌مندتر از کمک‌ به دیگران است.......

  امام على (علیه السلام) به نقل از رسول خدا (صلی الله علیه و آله) فرمود: «شروع كن از كسى كه مخارج ایشان را تأمین می‌كنى. مادرت، پدرت، خواهرت، برادرت. سپس هر كه نزدیک‌تر است و صدقه پذیرفته نیست در حالى كه یكى از بستگان، فقیر و محتاج باشد». ( شیخ مفید، الإختصاص، ص 219).

  همچنین از امام صادق (علیه السلام) پرسیدند: آیا صدقه دادن به فقیرانى كه بر در خانه‌ها می‌آیند بهتر است یا به خویشاوندان؟ آن حضرت فرمود: «نه، بهتر آن است كه صدقه را براى خویشان خود بفرستد، و این اجر و پاداش بیشترى دارد». (شیخ صدوق، ثواب الأعمال و عقاب الأعمال، ص 142)

  حتی اگر این فامیل، دشمنی هم با انسان داشته باشد باز هم کمک به وی دارای ثواب زیادتری می‌باشد، چنان‌چه از حضرت امام صادق (علیه السلام) روایت شده: «از رسول خدا (صلی الله علیه و آله) سۆال شد كه كدام قسم صدقه از سایر صدقات ثوابش بیشتر است؟ پیامبر (صلی الله علیه و آله) فرمود: صدقه دادن به رَحِم و خویشاوندى كه كینه شخص صدقه دهنده را به دل داشته باشد». ( کلینی، محمد بن یعقوب، الکافی، ج 4، ص 10)

  *** ربات مرکز ملی پاسخگویی به سوالات دینی در پیام رسان سروش و بله ،آماده دریافت سوالات کاربران می باشد:
  سروش:
  http://sapp.ir/pasokhgoo_ir_bot
  بله:
  https://ble.im/pasokhgoo_ir_bot

  ****

 • نتيجه عاقّ والدين
قالَ الاْمامُ الْهادى(عليه السلام) 

أَلْعُقُوقُ يُعَقِّبُ الْقِلَّةَ وَ يُؤَدّ
 • نتيجه عاقّ والدين
  قالَ الاْمامُ الْهادى(عليه السلام)

  أَلْعُقُوقُ يُعَقِّبُ الْقِلَّةَ وَ يُؤَدّى إِلَى الذِّلَّةِ:

  نارضايتى پدر و مادر، كمىِ روزى را به دنبال دارد و آدمى را به ذلّت مى كشاند.

  ادامه... دوستان
  • جنید باران زهی
  • به نام انسان
  • زهرا سادات❤️
  • استخدام رسمی اپراتور
  • پرنســـ❤ـــس چآدری
  • yosef saberi
  • ------ -----
  • ♫ Dj AlirezA ♫
  • muhamad rashvand
  • ⚘محبوبه صدرا⚘
  • milad gh
  • سارا محرابی
  • محمد حسین
  • محمد شمس
  • علی تک تاز
  • غلامرضا صالحی
  1849 هواداران
  بازدیدکنندگان